.....terjeng az utóbbi hetekben a konyhámban......hm.....nagyon kellemes.....imádom.
befejeztem az összeset......még egy picike gombóc lapul a hűtőmben.........Mírára várva, hogy ő is elkészítse ajándékait.
A mostaniak ajándékba készültek.....remélem tetszeni fog!
A HírExtra oldalán olvastam a mézeskalács eredetéről és elterjedésének okáról.....elhoztam....olvassátok Ti is!
Mézeskalács motívumok
A mézeskalács olyan táplálék, amely hosszú ideig eláll, tápláló és egyúttal igen alkalmas arra, hogy egy nép hiedelemvilágát és képzeteit e tárgyra vigye fel. A magyar "huszár"-minta ugyanilyen formában Belső-Ázsiában is előfordul azzal a különbséggel, hogy a "guszár" török nyelven "közkatonát" és nem lovaskatonát jelent. Annyiban valljuk a mézeskalácsot magunkévá, hogy a hozzá kapcsolódó motívumvilág ősi népművészetünk motívumvilágával azonos. / istvandr.kiszely.hu/
"E sütemény eredete több ezer évre nyúlik vissza, az ókori görögök például a halottak szájába is mézeskalácsot tettek, hogy ezzel engeszteljék ki az alvilág gonosz őrét. Hazánkban már az aquincumi ásatásoknál is találtak több mézeskalácssütésre alkalmas cserépformát. Egy biztos, a méz "királyi" eledelnek számított.
Bécsben 1368-ban már név szerint
emlegettek két mézeskalács sütőt, de Kölnben is nagy hagyománya volt a mézeskalács készítésnek, mely mind a mai napig megmaradt. A tizenhat-tizenhetedik században, Nürnbergben lendült fel először a formaalakítás művészete, ami később egész Közép-Európára átterjedt. Az első magyarországi mézeskalácsos-céh 1619-ben alakult Pozsonyban, de Kassa is a mézeskalács készítés egyik központjának számított a tizenhetedik században.
Elterjedésének oka
A méz volt a nádcukor és a répacukor elterjedéséig az egyetlen édesítőszer, melyből tartós szárazsüteményt tudtak készíteni. Az 1200-as évektől kolostorok készítettek vallásos tárgyú figurákat, idővel pedig céhek alakultak, melyek különleges díszítésekkel készítettek mézeskalácsokat. Ennek köszönhetően már nem csak kedvelt édességé, hanem kiváló ajándékká is vált.
A méz, a drága élelmiszerek közé tartozott, ezért csak ünnepi alkalmakkor készítettek belőle süteményt. Ráadásul, csak a leggazdagabb családok engedhették meg maguknak, hogy a
karácsonyi pompát mézeskaláccsal tetőzzék. Emiatt, aki mézeskalácsot evett, kiváltságosnak érezte magát. A meseirodalomban is fellelhető a mézeskalács hódító ereje: a Jancsi és Juliskában szerepel egy mézeskalács ház, mely éppen a csábítást szimbolizálja.
Az évek múlásával aztán egyre elterjedtebb lett ez a sütemény, díszítésnek pedig egyre szélesebb ikonográfiája alakult ki: vagyis ma már formájában és díszítésében is egy meghatározott eseményhez köthető egy szépen elkészített mézeskalács. A mézeskalács elterjedéséhez az is hozzájárult, hogy könnyű elkészíteni és sokáig eláll. Hiszen az állás nemhogy ártana neki, még használ is.
Ráadásul a méz nagyon tápláló és egészséges alapanyag. Legnagyobb vonzereje, hogy nemcsak a szemnek és a szájnak ínycsiklandozó csemege, hanem az orrnak is. Amikor a fenyőillat keveredik a friss mézeskalács illatával, akkor még azoknak is karácsonyi hangulata lesz, akik nem szeretik ezt az
ünnepet."
Végül egy fotó a Luca búzámról.........már nagyon szép!
Legyen kellemes,szép a napotok!